Türkçe yazılmış en iyi 5 roman

  • 16-08-2017
  • 0 yorum
  • 4281 görünüm
  • 0 beğenme

Değerli arkadaşlar, sizler için elimden geldiğinde makale yazmaya çalışacağım. Bugünkü makalemizde Türkçe yazılmış en iyi 5 kitabı tanıtacağım. Bu kitaplar goodreads üzerinde en çok puan alan kitaplardır :) Baştan söyleyelim liste sizi pek şaşırtmayacak ama yinede şu kitap nasıl olmaz diye düşünebilirsiniz :)


1- Kürk Mantolu Madonna - Sabahattin Ali


Sabahattin Ali'nin muazzam bir şekilde kaleme aldığı eser Türkiye'de çoğu kitap sever tarafından okunan ve beğenilen bir kitaptır. Betimlemeleriyle herkesi kendine hayran bırakan Sabahattin Ali eserinde Almanya'da yaşamış bir Türk gencinin aşk hikayesini kaleme almıştır. Kitap klasik bir Türk romanı olarak nitelendirilebilir.


2- Tutunamayanlar - Oğuz Atay


Oğuz Atay'ın ilk romanı olan Tutunamayanlar, yayımlandığı dönemde büyük yankı uyandırmıştır. Bir çok yazar, eleştirmen, kitap sever Tutunamayanları gelmiş geçmiş en iyi Türkçe roman olarak nitelendirse de goodreads üyeleri 2. sıraya layık görmüştür :) Oğuz Atay bu romanı sayesinde TRT Roman Ödülüne sahip olmuştur.


3- Aylak Adam - Yusuf Atılgan


Heralde ilk romanlara daha mı çok özeniliyor nedir bilinmez ama Aylak Adam romanı da Yusuf Atılgan'ın ilk romanıdır :) Tekrar tekrar okunması gereken bir kitap olduğundan kesinlikle şüpheniz olmasın. Sade ve ölçülü üslubuyla kullanıcıyı romanın içine çeken Yusuf Atılgan kitaptaki karakterinden "C" diye bahsediyor :) Sebebini araştırdım fakat bulamadım malesef.


4- Puslu Kıtalar Atlası - İhsan Oktay Anar


Yine ilk romanlardan devam ediyoruz :) İhsan Oktar Anar'a ait roman ilk kez 1995 yılında yayımlanmıştır. Kurgu olarak mükemmel bir şekilde yazılmış roman bugüne kadar 50. baskısını görmüştür :) Bir çok eleştirmenden olumlu yorum alan kitap mutlaka okunması gereken kitapların başında gelmektedir. Kitapta eski istanbul'u okur resmen yaşıyor :) Osmanlı dönemini farklı bir bakış açısıyla bize gösteren Puslu Kıtalar Atlası listemizde 4. sıradadır.


5- Saatleri Ayarlama Enstitüsü - Ahmet Hamdi Tanpınar


İlk kez 1961 yılında yayımlanan roman bir klasik halini almıştır. Roman sembolist bir ifade üzerine oluşturulmuştur. Ahmet Hamdi Tanpınar'ın son romanı olan Saatleri Ayarlama Enstitüsü hiciv tekniği kullanılarak yazılmıştır. 

Bunlarda ilginizi çekebilir

Bir Kitaplık Yere Bir KİTAPLIK Sığdır!

Kitabını benimle paylaşır mısın ?

Franz Kafka ve Parktaki Kız

Türkçe yazılmış en iyi 5 roman

Tüm zamanların en iyi 5 kitabı

Franz Kafka'nın En Sevilen 10 Alıntısı